poniedziałek, 19 sierpnia 2013

Wojna światopoglądów- Deepak Chopra, Leonard Mlodinow
Autor: Deepak Chopra, Leonard Mlodinow
Tytuł: Wojna światopoglądów.
Tytuł oryginalny: War of the Worldviews
Wydawnictwo: Sensus
Rok wydania: 2013
Liczba stron: 338
Tłumaczenie: Bartosz Sałbut


„Wieczność darzy wielką miłością wytwory czasu” –Whilliam Blake

Deepak Chopra to z wykształcenia lekarz, jest autorem ponad sześćdziesięciu książek, które trafiły na listę bestsellerów „New York Times”. Oprócz tego, jego dzieła przetłumaczone zostały na osiemdziesiąt pięć języków. Leonard Mlodinow obronił pracę doktorską z fizyki teoretycznej, jest wykładowcą na Caltech, oraz autorem bestsellerów z listy „New York Times”. Dwoje wybitnych specjalistów, spotyka się na łamach książki Wojna światopoglądów, w której dyskutują o odwiecznym sporze pomiędzy nauką, a religią. 

Po tę książkę sięgnęłam z dużym zapałem, jest to temat, który bardzo mnie interesuje. Od początku kibicowałam religii, gdyż ten światopogląd jest mi bliższy. Przyznam, że lektura okazała się dla mnie bardzo dużym wyzwaniem, jest napisana bardzo dojrzałym i trudnym językiem. 

W książce Wojna Światopoglądów Deepak, reprezentuje duchowość, natomiast Leonard naukę. Dochodzi do dyskusji na wiele tematów, od Kosmosu przez Umysł i mózg po samego Boga. Lektura podzielona jest na pięć części, w każdej z nich przedstawiciel danego światopoglądu podaje stosowne argumenty by udowodnić swoją rację. By było sprawiedliwie, specjaliści podzielili się, czyli raz swoje argumenty, jako pierwszy przedstawia Deepak, innym razem Leonard. Wiele razy dochodzi do „sprzeczek”, co jest w tym temacie nieuniknione, nie brakuje również zgody w niektórych poglądach. 

Jest to bardzo wartościowa lektura, odpowiada na wiele trudnych pytań. Każdy sam może zdecydować, za czym stoi i jaki światopogląd jest mu bliższy. Mnie zdecydowanie bardziej przekonywał Deepak, być może nie jestem obiektywna, ponieważ od początku byłam nastawiona na religię. Nie będę ukrywać, jest to bardzo trudna książka, nie dla wszystkich. Wiele przytoczeń, czy „dowodów” opisywanych przez Leonarda było dla mnie niejasnych, nie potrafiłam zrozumieć, co chce mi przekazać. Oczywiście, było to związane z moją niewielką wiedzą na temat matematyki, czy fizyki. Nie podobało mi się to, że czuję się „zielona”. 

Bardzo zaintrygowały mnie dyskusje na tematy: Czy wszechświat jest świadomy? oraz Co czyni nas ludźmi? Nie będę Wam tu dosłownie przytaczała, co zawierają te rozdziały, jednak były one dla mnie niesamowicie ciekawe. Nie da się pominąć, że ta książka zawiera wiele ważnych informacji i możemy bardzo dużo się z niej dowiedzieć i wyciągnąć dla siebie. 

Od dawna wiadomo, że coraz więcej osób obstaje za tym, że to nauka ma swoją rację na temat tego jak powstał i jak funkcjonuje wszechświat. Ja należę jednak do tych osób, które uważają, że to religia ma rację, dzięki tej lekturze mogłam poznać wiele argumentów za i myślę, że teraz w wielu sytuacjach będę wiedziała jak bronić swój światopogląd. Ja byłam i wciąż jestem pod ogromnym wrażeniem wiedzy tych dwóch autorów, oboje po części dowiedli swego. Każda osoba, która jest zainteresowana tym tematem, powinna sięgnąć po tę książkę.

Wojna światopoglądów to na pewno nie lektura na jeden wieczór, ja czytałam ją bardzo długo. Nie pomyślcie w takim razie, że jest nudna. O nie! Przy nudzie, to ona na pewno nie stała. Treść jest napisana bardzo naukowym językiem, wielokrotnie trudno jest zrozumieć co dany pisarz chce nam przekazać i trzeba przysiąść i się zastanowić. Nie żałuję, że poświęciłam tej książce tyle czasu, jest ona bardzo wartościowa i dokładna, a przede wszystkim fascynująca. Polecam ją wszystkim osobom, których temat nie przeraża i które chcą się dowiedzieć czegoś więcej na temat tych dwóch sprzecznych światopoglądów. Po tej lekturze nie da się czuć niedouczonym!


Recenzja ukazała się również na:


13 komentarzy:

 1. Już sam tytuł bardzo zachęca do przeczytania. Za powieścią się rozejrzę :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Książka mnie zainteresowała, więc pewnie po nią sięgnę. Chciałabym poznać argumenty obu stron, choć moje stanowisko się nie zmieni - twardo stoję przy religii :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Jestem ciekawa jakich argumentów użyto w tej książce, więc chętnie przeczytam, chociaż wątpię, żeby lektura skłoniła mnie do zmiany swojego światopoglądu.

  OdpowiedzUsuń
 4. Duchowość- tak, nauka-nie, więc teraz mam dylemat, gdyż nie do końca jestem przekonana do tej książki, więc na razie jednak się wstrzymam.

  OdpowiedzUsuń
 5. Chętnie bym się zapoznała z dowodami. Nigdy nie bałam się trudnych pytań i odpowiedzi więc czemu by nie.. ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Choprę polubiłam po przeczytaniu książki jego i jego syna "Chodząca mądrość", więc choćby z tego powodu sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Deepaka Choprę kojarzę, ale nie wiedziałam,że któraś z jego książek została wydana w Polsce. Lubię takie potyczki naukowo - filozoficzne, więc z chęcią książkę kiedyś przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 8. Z pewnością sięgnę po tę książkę. Dziękuję za tę recenzję.

  OdpowiedzUsuń
 9. Chętnie poznałabym odpowiedzi na wymienione przez Ciebie dyskusje. Jeżeli będę mieć taką okazję, na pewno zajrzę.

  OdpowiedzUsuń
 10. Z chęcią bym przeczytała, tym bardziej, że znam Choprę z innej publikacji.

  OdpowiedzUsuń
 11. Raczej książka nie dla mnie. ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Bardzo interesująca książka, myślę, że mi się spodoba :)

  OdpowiedzUsuń

Każdy komentarz sprawia mi ogromną radość i za każdy dziękuję ;)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...