poniedziałek, 12 sierpnia 2013

Tajemnice pachnidła- Agata Wasilenko


Autor: Agata Wasilenko
Tytuł: Tajemnice pachnidła
Wydawnictwo:Grodkowskie
Rok wydania: 2007
Liczba stron: 125


Nie od dziś wiadomo, że wrażenia zapachowe, przywołują nam na myśl przeróżne odczucia czy nawet dawne wspomnienia. Zapachy towarzyszą nam przez całe życie, jedne kojarzą nam się pozytywnie inne nie. Dziś pewnie niewiele osób spodziewałoby się, że perfumy mogą tak wiele zdziałać. 

Agata Wasilenko jest autorką książki Tajemnice pachnidła, tytuł ten zainspirowany został powieścią Pachnidło Patricka Süskinda oraz jej ekranizacją. Pisarka, w swojej publikacji rozpatruje czynność tworzenia zapachów przez Grenouille’a. Autorka opisuje powstawanie wielu słynnych pachnideł takich jak: No 5 Chanel czy Calvin Klain. Dzięki dokładnym opisom możemy dowiedzieć się jak zapachy wpływają na nasz wizerunek. Po przeczytaniu, lekturę uznaję za bardzo dobry przewodnik po świecie perfum.

Kim jest sama autorka? To absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jest autorką książek: Leksykon perfum oraz Świat perfum. Agata Wasilenko od dawna pisze dla prasy m.in. dziennika „Rzeczpospolita”. 

Książka pisarki dostarczyła mi wielu bardzo ciekawych informacji ze świata perfum.
Szczerze, nie spodziewałam się, że spotkam tu coś na temat jednego z moich ulubionych pachnideł. Ależ byłam zaskoczona gdy mogłam przeczytać o „Little Black Dress” Avonu. Okazało się, że to zapach „przyciągający, budzący sympatię i jednocześnie bardzo elegancki”. Dzięki tej książce mogłam dowiedzieć się wielu faktów, przy czym wszystko było opisane prostym językiem. Obawiałam się, że w książce mogę spotkać dużo niezrozumiałych wyrażeń z racji tego, że w tym temacie jestem typowym laikiem, oczywiście nie potrzebnie. Wszystkie niezrozumiałe wyrażenia wytłumaczone są w słowniczku na końcu.

Nigdy nie przypuszczałabym, że współczesne perfumy mogą mieć zapachy mebli czy tapicerki samochodowej. Pisarka jednak rozjaśnia te kwestie i bardzo zaskakuje, powyższy przykład jest udowodnieniem. Wszystko dzięki technologii, możemy odtworzyć coraz więcej zapachów w laboratorium. Każde z opisywanych pachnideł zawiera dodatkową informację, dla kogo się nadaje jak i również do jakich ubrań będzie odpowiednie. Jestem w ogromnym szoku tak wielkiej znajomości pisarki. Książka jest dokładna, ubarwiona zdjęciami flakoników przedstawianych perfum oraz wielokrotnym nawiązaniem do Pachnidła. Przyznam szczerze, że ja nigdy nie czytałam tego dzieła ani nie widziałam jego ekranizacji, jednak po książce Tajemnice Pachnidła mam ogromną ochotę to zmienić. 

"Perfumy z pewnością mogą sprawić, że człowiek będzie wydawał się bardziej atrakcyjny niż jest w rzeczywistości. I wcale nie trzeba mieć wyjątkowego nosa jak Grenouille żeby się nimi sprawnie posługiwać."

Bardzo podobały mi się rozdział dotyczący robienia zapachów, autorka przedstawia nam lekki zarys tego, z pewnością trudnego zadania. Oprócz tego nie zabrakło odpowiedzi na pytanie jak zostać „nosem”?. Wszystko jest dokładnie opisane i dla osoby, która o tym marzy jak najbardziej się nada. 

Tajemnice pachnidła- Agaty Wasilenko to bardzo wartościowa i pełna ciekawostek lektura, po którą warto sięgnąć. Napisana jest lekko i z zaangażowaniem. Rozjaśnia, że nie jest obojętne, to jakich perfum używamy gdyż świadczą one o tym kim jesteśmy. Polecam wszystkim miłośnikom Pachnidła jak i tych, którzy chcą zagłębić się w temat zapachów, ta książka jest jak najbardziej odpowiednia. 


Recenzja ukazała się również na:

Dzięki uprzejmości Pani Agaty, otrzymałam dodatkowe egzemplarze tej książki z autografem, także zapraszam zgłaszajcie się do konkursu.  Klik


14 komentarzy:

 1. Nawet nie przypuszczałam, że książka o historii i o samych perfumach może być tak fascynująca

  OdpowiedzUsuń
 2. Powieść "Pachnidło" bardzo mi się nie podobała, ledwo dokończyłam ją czytać, więc nie wiem czy powinnam sięgać po publikację Agaty Wasilenko skoro tak często odnosi się do powieści. Przemyślę to jeszcze, bo pewne zagadnienia dotyczące perfum, wydają się interesujące :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Może kiedyś uda mi się przeczytać, bo lektura musi być interesująca, a ja mogłabym się dużo ciekawych rzeczy dowiedzieć... :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytałam już wiele recenzji książki, ale mnie nie zachwyciła :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Chyba Ci podkradnę tę książkę i będę sobie podczytywać w przerwie między innymi ;p

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo bym chciała przeczytać :)
  Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 7. Brzmi naprawdę fascynująco. Mało jest raczej książek o perfumach, więc chyba zechcę tę przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Jeśli chodzi o perfumy, jestem ich wielką fanką i pewnie wydawałabym na nie więcej niż na książki, bo lubię pachnieć ciągle inaczej ;) Może więc i książka okazałaby się pozycją dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Perfumów nie lubię, toleruję jedynie jednoskładnikowe zapachy. Książka może być jednak ciekawa, no i autorka dobrze dobrała tytuł, bo od razu skojarzył mi się z "Pachnidłem"

  OdpowiedzUsuń
 10. Czytałam całkiem niedawno i naprawdę polecam. Świetne informacje podane w lekkim stylu. Niebawem będę czytać "Dietę horoskopową" autorki.

  OdpowiedzUsuń
 11. Wątpię, abym przeczytała tą książkę. Nie fascynuje mnie zgłębianie tajemnic perfumów. :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Tytuł od razu skojarzył mi się z "Pachnidłem", którego nie czytałam. Zamierzam najpierw zapoznać się z wyżej wymienionym tytułem, a dopiero potem ze zrecenzowaną przez Ciebie książką :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Nie jestem jakąś maniaczką perfum ale chętnie przwczytałabym tę książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Tematyka nie moja, więc odpuszczę sobie lekturę :)

  OdpowiedzUsuń

Każdy komentarz sprawia mi ogromną radość i za każdy dziękuję ;)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...