wtorek, 6 sierpnia 2013

Agata z Placu Słonecznego- Ewa Karwan- JastrzębskaAutor: Ewa Karwan- Jastrzębska
Tytuł: Agata z Placu Słonecznego
Wydawnictwo: Marginesy
Rok wydania: 2012
Liczba stron: 222
Moja ocena: 8,5/10Kim jest niania? Mi kojarzy się z super osobą, która pozwala na więcej niż mama, opowiada fajne bajki i często robi prezenty. Ja swoją nianię wspominam z ogromnym sentymentem. Jaką nianią okaże się Agata, dla dzieci z ulicy Fortecznej? Jedno jest pewne, po jej przyjściu nic już nie będzie takie, jak dawniej!

Ewa Karwan- Jastrzębska to pisarka utworów dla dzieci i młodzieży. Ma syna- Mikołaja i córkę- Julię. Jest autorką wielu książek między innymi: "Misja Feniks", "Misja Xibalba", "Nowe przygody Bolka i Lolka", "Antykwariusz". Ja po raz pierwszy miałam styczność z tą pisarką i zostałam zaskoczona. 

W książce spotykamy się z pięciorgiem dzieci, bliźniakami: Piotrusiem i Matyldą oraz trojaczkami: Adelajdą, Antonim i Albertem. W życiu dzieci ma nastąpić bardzo duża zmiana, bowiem ich rodzice planują trzymiesięczne wakacje na Papui- Nowej Gwinei. Niestety ich pociechy nie mogą jechać z nimi, a to oznacza tylko jedno: nianię. Opiekunką zostaje Agata, która od początku wydaje się być podejrzana. Jak się potem okazuje dzieci miały nosa. Odkąd Agata przybywa do ich domu zaczynają dziać się dziwne rzeczy. Bajkowe postacie, Kraina Jezior i Czerwona księga, co to wszystko ma wspólnego z Matyldą i Piotrusiem?

Przede wszystkim autorce należą się brawa za gruntowne wczucie się w świat dzieci i tak pomysł na magiczną fabułę. Gdy myślimy, że już nic takiego się nie zdarzy, to właśnie wtedy zaczyna dziać się coś fascynującego. Agata została wykreowana podobnie na postać Mary Poppins. Młoda z ciekawymi zainteresowaniami, przy czym tajemnicza i nieprzewidywalna. Zawsze wie co gdzie i jak! Ta postać na pewno przypadnie do gustu młodziutkim czytelnikom.

Magiczne opisy doskonale pobudzą wyobraźnie małych czytelników. Styl autorki jest naprawdę przyjemny, jednocześnie słownictwo bardzo bogate. Pisarka stworzyła magiczny klimat utworu, możemy bez problemu przenieść się do tamtego świata i razem z dziećmi rozwiązywać tajemniczą zagadkę. 

Owszem, książka ma swoje wady, aczkolwiek są niewielkie i młodzi czytelnicy na pewno się ich nie dopatrzą. Ja mogę zdecydowanie powiedzieć, że czytając tę lekturę przeżyłam niesamowitą historię, zaskakującą i porywającą. Jeżeli mnie ona urzekła to dzieci również będą nią zachwycone.

Podsumowując Ewa Karwan- Jastrzębska stworzyła ciekawą, wyróżniającą się powieść dla dzieci. Swoją historią sprawiła, że choć przez chwilę mogłam poczuć się jak dziecko, powspominać beztroskie lata. Postać Agaty jest bardzo ciekawa i przejmująca, lektura z pewnością oczaruje wszystkie dzieci. 


Recenzja ukazała się również na:
 

7 komentarzy:

 1. Na początku od razu pomyślałam że to nie dla mnie, ale w sumie czytając Twoją recenzję to troszkę się przekonałam. Może mimo wszystko warto się zrelaksować przy czyś takim ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Książka może być ciekawa, często wracam do takich bajeczek :-) I odkrywam wciąż nowe.

  OdpowiedzUsuń
 3. Już od początku pomyślałam o Mary Poppins, którą pamiętam z dzieciństwa ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Polecę tę książeczkę mojej kuzynce. Dla dzieci to swietna lektura.

  OdpowiedzUsuń
 5. Polecę tę książkę mojej siostrze. Dla jej maleństwa będzie w sam raz:)

  OdpowiedzUsuń

Każdy komentarz sprawia mi ogromną radość i za każdy dziękuję ;)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...