piątek, 26 lipca 2013

Matnia- Anna PiecykAutor: Anna Piecyk
Tytuł: Matnia
Wydawnictwo: Oficynka
Rok wydania: 2013
Liczba stron: 182
Moja ocena: 9/10

W tych najmłodszych latach kim są dla nas rodzice? To oni zapewniają nam ciepło rodzinne, opiekę , miłość. Dzięki nim rozwijamy się i w tych najmłodszych latach możemy przeżyć, by później móc normalnie funkcjonować w społeczeństwie. Jako małe dzieci kochamy ich bezwarunkową, piękną miłością. Co dzieje się gdy w rodzinie pojawia się alkohol i przemoc? Czy można wtedy powiedzieć, że opiekunowie są dla nas ostoją i miłością? Małe, naiwne dzieci, wierzymy że co by się nie działo rodzice nas kochają i nasze oczy widzą ich tylko w tym dobrym świetle, pomimo wszystko…

W książce spotykamy wielu bohaterów: Grażynę, Ryszarda, Agatę, Tadeusza, Filipa i Alicję. Każdy z nich od najmłodszych lat zmaga się z ogromnymi problemami jakie wywołuje nadmierna obecność alkoholu w rodzinie. Niektórzy z nich poznają na sobie siłę uzależnienia, inni od najmłodszych lat patrzą jak ta paskudna używka, niszczy ich rodzicieli. Lektura jest napisana w formie pamiętnika, oddaje przeżycia każdego z bohaterów. Ukazuje ich losy w przeróżnych sytuacjach, gdy mają nadzieję lub gdy tracą ją na zawsze…

Gdy sięgnęłam po „Matnię” zmęczona „ciężkimi” lekturami z jakimi ostatnio przyszło mi się zmierzyć, miałam ochotę na coś lekkiego. Pomyślałam sobie, że książka nie jest dużych gabarytów, to i nie będzie trudna. Jak się myliłam! Już od pierwszych stron nie byłam w stanie dalej brnąć, dlatego stwierdziłam, że ten tytuł będzie musiał trochę poczekać. Gdy już byłam w stanie zmierzyć się z historią napisaną przez Annę Piecyk, przeżyłam wzruszające chwile.

Jak już wspomniałam wyżej, w książce występuje wielu bohaterów. Każdy z nich jest w jakiś sposób powiązany ze sobą. Mnie jednak najbardziej urzekła postać nastoletniego Filipa, to z nim najprościej było mi się utożsamić, być może dlatego, że jestem w tym samym wieku. Przez całą książkę podziwiałam go za determinację i chęć bycia lepszym człowiekiem, niż jego rodzice, którzy jak można się spodziewać zatracili się w życiu alkoholowym, nie dając swojemu synowi jakiegokolwiek wsparcia. Filip dawał z siebie wszystko by nie było widać, że jego rodzice tak nisko upadli. W życiu tego bohatera możemy jednak zaobserwować dużą zmianę kiedy Filip ma już dość, nierobiących nic ze swoim uzależnieniem rodziców. Chce pokazać wszystkim swoją niezależność i ustatkować się, czy mu się to uda? Dowiecie się jak przeczytacie.

Styl autorki jest bardzo przyjemny i lekki, podobało mi się, że mogłam poznać myśli każdego z bohaterów. Mogłam dzięki temu lepiej zrozumieć ich postępowania i lęki. Wszystko było napisane, w bardzo wzruszający sposób. Tak, dokładnie pisarka sprawiła, że wiele razy miałam łzy na policzkach. Opisy w książce były bardzo obrazowe, akcja również, za nic w świecie nie da się tutaj nudzić!

Nie ukrywając, nie jest to jakiś wyjątkowy pomysł na fabułę, jednak wiemy, że nie wszystkim pisarzom wychodzi opisanie zmagać z nałogiem. Ja jednak muszę przyznać, że pisarka trafiła do mnie. Doskonale wykreowała bohaterów, oddała klimat i w ciekawy sposób opisała życie uzależnionych. Bez problemu mogłam przenieść się do tego brudnego świata. Ogromny plus należy się pisarce za to, że tak świetnie wczuła się w życie swoich bohaterów, poruszyła trudny temat i dodatkowo wyszło jej to znakomicie. Nie jest to banalna opowieść, wręcz przeciwnie, bogata i ucząca. Zawiera bardzo dużo ważnych wartości i pomimo wszystko każe wierzyć, że zawsze może być lepiej.

„Matnia”- Anny Piecyk jest drugą wydaną powieścią pisarki i mam nadzieję, że nie ostatnią. Sama autorka mówi, że „zawsze warto i należy pisać o sprawach trudnych i ważnych”. Książka okazała się dla mnie dużym zaskoczeniem, poruszyła dogłębnie moje serce i na pewno na długi czas jej nie zapomnę. Polecam ją wszystkim. Nadaje się dla każdego, czasami warto przeczytać coś tak wartościowego.Recenzja ukazała się również:


15 komentarzy:

 1. Do mnie tak książka dotarła i mocno wryła się w pamięć.

  OdpowiedzUsuń
 2. Jeżeli taka dobra to postaram się przeczytać :D
  Zapraszam do mnie:
  http://my-pretty-little-library.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. Temat ważny, ale w tym momencie nie mam ochoty czytać o zmaganiu z uzależnieniami. Zostawię sobie tę książkę na inny czas :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Książka świetna jak dla mnie :) Uwielbiam takie wzruszające historie. Livresland.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. Temat istotny, watro o tym pisać. Mnie jednak zachęcił miś na okładce. Przeuroczy!

  OdpowiedzUsuń
 6. Od jakiegoś czasu mam w planach przeczytanie tej książki, bo lubię takie trudne życiowe tematy.

  Zapraszam do dwóch zabaw, informacje znajdziesz na moim blogu. Nie musisz się czuć zobowiązana, udział jest zupełnie dobrowolny:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Chętnie bym przeczytała, mam nadzieję, że uda się mi ją dostać.

  Zapraszam do mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Już jakiś czas temu zaciekawiła mnie ta książka. Jeśli będę miała szansę ją przeczytać, podzielę się wrażeniami z lektury. ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Jak dla mnie sama okładka wróży raczej niezbyt lekką emocjonalne treść. Bardzo bym chciała tę książkę przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 10. Po okładce też sądziłabym, że to jakaś łatwa i przyjemna książeczka. Twoja recenzja bardzo przekonała mnie do tej książki, wydaje się być ona niesamowita. Z pewnością przeczytam ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. O książce jeszcze nie słyszałam, chociaż po tej recenzji mam ochotę ją przeczytać :). Poza tym ma bardzo miłą okładkę!

  Nominowałam Twojego bloga do zabawy "NIEnawidzę". Szczegóły u mnie na blogu w najnowszym poście! :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Skoro tak wychwaliłaś to wypadałoby przeczytać

  OdpowiedzUsuń
 13. lubię bardzo książki tego typu. książki o walkach z nałogiem zawsze na długo zostają w mojej psychice. chętnie zapoznam się z tą ksiażką :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Ciekawa recenzja. Co jakiś czas lubię sięgnąć do takich powieści. :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Bardzo bardzo chętnie!! Już wcześniej słyszałam o tej książce wiele dobrego :)!

  OdpowiedzUsuń

Każdy komentarz sprawia mi ogromną radość i za każdy dziękuję ;)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...