piątek, 12 lipca 2013

Dwa groby- Douglas Preston, Lincoln ChildAutor: Douglas Preston, Lincoln Child
Tytuł: Dwa groby
Wydawnictwo: G+J
Rok wydania: 2013
Liczba stron: 608

Moja ocena: 9,5/10


“Zanim wkroczysz na drogę zemsty, wykop dwa groby.” Konfucjusz

Douglas Preston, Lincoln Child to wspaniały duet pisarski, dzięki któremu powstało wiele intrygujących thrillerów. Sławę przyniósł im cykl książek, z głównym bohaterem, agentem FBI Aloysiusem Pendergastem. Tym razem, jego losy śledzimy w tytule „Dwa groby”.

Po wielu latach rozłąki, agent Pendergast spotyka się ze swoją domniemanie zabitą żoną- Helen. Pomimo wielu środków ostrożności, pewna tajna organizacja, która z niewiadomego powodu interesuje się żoną agenta, dowiaduje się o ich spotkaniu. Wykorzystując okazję porywa Helen. Aloysius wyrusza w pościg za porywaczami, spotykając na swojej drodze niemało niebezpieczeństw. Niedługo po tym, w miasteczku dochodzi do wielu tajemniczych morderstw, które okazują się powiązane z Pendergastem i niewyjaśnioną przeszłością jego żony. 

„- Co takiego Hard Crane powiedział o miłości? Że jest jak spalona zapałka wrzucona do pisuaru. Po co ludzie narażają się na takie ryzyko?”[str:40]

Gdy otrzymałam książkę do recenzji, byłam bardzo pozytywnie nastawiona, miałam akurat ochotę na dobry thriller. Opis z tyłu książki zapowiadał bardzo obiecującą lekturę. Rzeczywiście historia zrobiła na mnie duże wrażenie, od początku z zapałem śledziłam losy bohaterów, nie mogąc przewidzieć co będzie dalej. 

Agent Pendergrast to postać nader ambitna i przede wszystkim ciekawa. Jako główny bohater przeprowadza nas przez całą opowieść. Podobała mi się w nim konkretność i wrażliwość. Jest on na pewno postacią wyrazistą, wiele osób mogłoby się z nim utożsamić. Oczywiście, w książce występuje wielu bohaterów, obserwujemy ich losy również z ich punktu widzenia, dzięki czemu łatwo możemy wczuć się w emocje i zrozumieć postępowania. Tak poznajemy osobne historię Corrie, D’Agosta, czy Feldera, wszystkie te postacie są w jakiś sposób powiązana z Pendergrastem, jednak ich historie tworzą wiele wątków w książce.

„Spójrz na świat, jakby czas przestał istnieć, a wszystko, co zakrzywione, wyda ci się proste.”

Myślę, że autorzy po mistrzowsku poradzili sobie z wytworzeniem napięcia sytuacji w odpowiednich momentach. Akcja była dynamiczna i bardzo ciekawa, pochłaniałam lekturę z ogromnym zainteresowaniem i szybkością. Co ważne, nie potrafiłam przewidzieć co stanie się dalej i każda kolejna strona była dla mnie niespodzianką. 

Styl pisarzy jest bardzo przyjemny i lekki, mimo, że mamy do czynienia z dwojgiem autorów, co za tym idzie każdy z nich ma różny styl literacki, jednak nie przeszkadzało mi to, kompletnie nie odczuwałam różnicy. Autorzy doskonale posługują się piórem by opisać nam emocje, czy przebieg akcji. Dzięki czemu czytając nie mamy problemu z przeniesieniem się do przedstawionego świata i śledzeniem losów agenta Pendergrasta. Co więcej, dialogi są barwne i ciekawe. 

Pomysł na historię na pewno nie jest oklepany, jednak również nie powala na kolana. Na pewno ciekawym działaniem było wprowadzenie do książki, powiązania historii z niektórymi autentycznymi faktami. Wielu osobą spodoba się również wprowadzenie  eksperymentów naukowych, którymi zajmowali się naziści, w którego efekcie powstawali bliźniacy. Jedno z pary było inteligentne i wyszkolone. Drugie zaś poniżane, pozbawione wartości, przeznaczone tylko do pracy fizycznej. 

Było to moje pierwsze spotkanie z tymi autorami. Cyklu o Pendergraście na szczęście nie trzeba czytać po kolei. Na pewno wrócę do innych dzieł tych pisarzy, gdzie wspomniany agent FBI gra główną rolę. Muszę przyznać, że bardzo polubiłam bohaterów tej książki i teraz mam ochotę na poznanie ich dalszych przygód. 

Pisarze na pewno stworzyli bardzo dobry thriller, pełen napięcia i zwrotów akcji. Swoim talentem, potrafili wiele razy zaskoczyć obrotem spraw. Tematyka powieści, nie jest prosta, dużo w niej przelanej krwi i niekiedy drastyczne opisy mogą sprawić, że wyda się odpychająca, ale zaraz potem ciekawość przebiegu zdarzeń, zwycięża i dalej przenosimy się w ten niepewny świat. 

„Dwa groby”- Douglas Preston i Lincoln Child zadziwili swoją książką, który na pewno nie zawiedzie miłośników tego gatunku. Opowieść niesamowicie wciąga i stanowi ciekawe zajęcie czasu, polecam wszystkim, którzy mają ochotę razem z agentem Pendergrastem rozwiązać tajemniczą zagadkę. 

„- Nigdy nie byłem za dobry w powiedzonka i przemowach. Ale wyznaję pewną filozofię i uważam, że jest całkiem niezła. – Jak brzmi ta filozofia? – Wszystkim wszystko przebaczaj”[str:241]

Za egzemplarz dziękuję  Wydawnictwu G+J


ZAPRASZAM NA KONKURS --> KLIK

10 komentarzy:

 1. Wysoka ocena i książka fajnie się zapowiada. Chętnie bym ją przeczytała :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo pozytywna opinia, myślę że to niezbędnik dla każdego fana thrillerów :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytałam "Siarkę" tego duetu i polecam, trzyma w napięciu i nawet szczypta grozy się znajdzie w tej powieści. Inne ich książki jeszcze przede mną. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Słyszałam już o tym duecie, ale nie miałam jeszcze przyjemności zapoznani się z ich książkami, a widzę że warto, będę się rozglądała.

  OdpowiedzUsuń
 5. Nigdy nie lubiłam książek pisanych w duetach, bo niby jak tacy ludzie się dogadują? Jednak twoja ocena na tyle mnie zachęciła, że rozejrzę się:)

  OdpowiedzUsuń
 6. oo dobry thriller to ja zawsze chętnie :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ciężko oceniać duety - nigdy nie wiem, co powiedzieć po przeczytaniu takiej książki. Zaciekawiłaś mnie, być może sięgnę ;)
  Pozdrawiam,
  Mai

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo wysoka ocena!! To już druga recenzja tej książki, którą dzisiaj czytam i druga tak wysoka nota. Bardzo chcę przeczytać tę pozycję. Nie odmówię sobie tej przyjemności:)

  OdpowiedzUsuń

Każdy komentarz sprawia mi ogromną radość i za każdy dziękuję ;)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...