sobota, 6 lipca 2013

Chodząca mądrość- Gotham Chopra, Deepak Chopra Autor: Gotham Chopra, Deepak Chopra
Tytuł: Chodząca mądrość
Wydawnictwo: Barbelo
Rok wydania: 2013
Liczba stron: 304
Moja ocena: 8,5/10

„- Oto znakomity przykład różnicy między ludźmi a psami[…] – Psy są osadzone w teraźniejszości. Nie martwią się o jutro i nie rozpamiętują dnia wczorajszego. Mają pełną świadomość chwili obecnej, a ich uwaga skupiona jest na jednym punkcie.”[str:21]

            „Chodząca mądrość” to opowieść Gothama Chopry i jego ojca Deepaka. Pewnie niektórym osobom, aczkolwiek niewielu, Deepak Chopra skojarzy się z poradnikami, z których słynie. Autor jest mało znany w Polsce, jednak przez połączenie ojca i syna powstał duet, dzięki któremu na rynku wydawniczym pojawiła się ta interesująca lektura. 

           Większości z Was patrząc na okładkę książki, nasunie się myśl, że jest to kolejna publikacja dla młodszych czytelników- nic bardziej mylnego. Treść książki to bogata skarbnica przemyśleń, na przeróżne tematy od sensu istnienia, małżeństwo i wychowanie dzieci po pieską mądrość. Wszystko to ukazane jest z punktu Gothama Chopry, który porywa nas w opowieść o swoim życiu, natomiast Deepak Chopra jako filozof funduje czytelnikom wiele głębokich i jakże trafnych rozważań.

 „Trzy pokolenia, dwa psy i poszukiwanie szczęśliwego życia”[okładka] Dokładnie tak, w książce mowa jest o dwóch psach Cleo i Nicholasie, pierwszy z nich to żywa bohaterka w życiu Chopry. Przez nią spotykamy się z wieloma śmiesznymi incydentami, jak i wspomnianymi już filozoficznymi rozważaniami, na temat fascynującego stworzenia jakim jest pies. Nicholas zaś to tylko zaledwie wspomnienie z dzieciństwa Gothama. Autor pokazuje jak bardzo ważna była obecność tego czworonożnego domownika w jego młodym życiu. Wszystko to jest tylko namiastką w całej treść książki, gdyż dominującym tematem jest relacja rodzinna, nie tylko ojca z synem, ale również męża i żony, syna i matki, czy dziadka i wnuczki. 

  Utwór podzielony jest na rozdziały, z czego każdy z nich rozpoczyna się krótkim dialogiem pomiędzy Deepakiem i Gothamem, który zadaje przeróżne pytania swojemu ojcu. Muszę przyznać, że podoba mi się charakter jednego i drugiego autora, szczególnie Deepak Chopra zdobył sobie moją sympatię wieloma refleksjami i innym spojrzeniem na niektóre sprawy. Bardzo mi się podoba zażyłość rodzinna Choprów i dbałość o stosunki między jej członkami. Nie wątpię, że jak w każdej rodzinie zdarzają się kłótnie jednak więź ukazana, w książce jak najbardziej może być idealnym przykładem kochającej rodziny. 

  Jeżeli chodzi o fabułę i sam pomysł na książkę to coś naprawdę zadziwiającego, bo kto chciałby czytać tyle stron na temat psów? Podejrzewam, że tylko jakiś fanatyk. Przyznaje, że miałam obawy przed tą książką, które były kompletnie niepotrzebne jak to zwykle u mnie bywa. Rodzina Chopry zupełnie mnie oczarowała. 

„Choć nasza egzystencja w kontekście kosmicznym jest zaledwie przerwą w wieczności, to dla nas, którzy musimy ją dźwigać, może czasem wydawać się nie mieć końca”[str:94]

  W książce występuje również interesująca postać, jaką jest Michel Jackson. Autorzy jako jego przyjaciele postanowili uwiecznić go w tejże publikacji. Wątek ten bardzo ubarwił lekturę, dzięki czemu możemy dowiedzieć się wielu bardzo ciekawych informacji na temat króla popu. Pisząc ciekawych, mam na myśli prawdziwych. Daje nam to inne spojrzenie na osobowość Michela Jacksona, myślę że każdy kto tak płytko osądzał tego człowieka, kierując się pozorami nagłaśnianymi przez media i telewizję, powinien przeczytać chociażby tylko te kilkanaście stron poświęconych jego osobie. 

   Nie jest to banalna opowieść, choć może tak się wydawać ze względu na kiepską okładkę. Każdy kto zajrzy do tej książki przekona się, że odłożenie jej na półkę i zapomnienie, jak to bywa z niejedną lekturą, tutaj nie wchodzi w grę. Dzięki mądrości i filozoficznemu stylowi autorów możemy dowiedzieć się bardzo wielu istotnych i wnikliwych rzeczy. Utwór skłania do refleksji, przy czym czyta się go lekko i z humorem. Myślę, że w przyszłości będę skłonna sięgnąć po niego kolejny raz.

   Jedynym minusem książki było to, że czytając często spotykamy się z przeskokami fabuły do innych sytuacji czy wspomnień, przez co można się trochę pogubić. Niektórych również może denerwować zbyt przesadne, aczkolwiek prawdziwe przemyślenia Deepaka Chopry.

   „Chodząca mądrość” to głęboka opowieść, wycięta z życia Choprów, odpowiadająca na wiele pytań . Polecam wszystkim osobom, które potrzebują czegoś by na chwilę przystanąć i zastanowić się nad wieloma istotnymi sprawami. Jednocześnie zachęcam wszystkich fanów czworonogów i Micheala Jacksona. Zapewniam Was, że warto sięgnąć po tę lekturę, jest idealna na każdą chwilę. 

 „Przeciętny człowiek miewa w ciągu dnia dziewięćdziesiąt tysięcy myśli. Wiesz, że znakomita większość z nich jest dokładnie taka sama jak dzień wcześniej?”[str:43]

Za egzemplarz dziękuję wydawnictwu Barbelo ZAPRASZAM DO KONKURSU --> klik11 komentarzy:

 1. Nie znam w ogóle tego wydawnictwa i „Chodząca mądrość” też jest mi całkowicie obca, ale dzięki twojej recenzji rozejrzę się za nią skoro twoim zdaniem zawiera tak wiele wartościowych tematów.

  OdpowiedzUsuń
 2. "Przeciętny człowiek miewa w ciągu dnia dziewięćdziesiąt tysięcy myśli" - Aż tyle? No nie wiem, ja chyba nie wyrabiam tej normy. ;) I jak to zostało policzone?
  A co do tego, że są takie same: owszem, codziennie rano budzę się z myślą "jeść!". ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Haha, zgodzę się ja również budzę się z taką myślą. Jeżeli chodzi o cytat, to nie mam pojęcia jak to policzyli, ale wstawiłam to do recenzji, bo mnie zaintrygowało. ;)

   Usuń
 3. rzeczywiście okładka kojarzy mi się z książeczką dla dzieci .. ale wyprowadziłaś mnie z błędu i z chęcią sięgnę po tę książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Pierwszy raz słyszę o tym wydawnictwie, przyznam szczerze. Ale książka wydaje mi się być dosyć ciekawa, z chęci przeczytam. No i również zadziwił mnie ten cytat o 90 tysiącach myśli na dzień, to niezwykłe, aż ciężko uwierzyć.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wydawnictwo istnieje od roku, ale bardzo dynamicznie się rozwija. :) Zapraszamy na naszą stronę: http://www.barbelo.com.pl/ i na FB: https://www.facebook.com/wydawnictwo.barbelo
   WB

   Usuń
 5. Przyznam się, że i ja na początku myślałam, że to typowa książeczka dla dzieci. Mimo wszystko tematyka wciąż pasuje mi raczej średnio, ale może kiedyś... ;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tytuł tego posta powinien brzmieć "To nie jest książka dla dzieci", bo przez okładkę też niemal pominęłam tę recenzję. Ja czasami lubię sobie podumać, więc może sięgnę po tę książkę.

   Usuń
  2. Ech... jak widać z Waszych komentarzy (jakże cennych!), z okładką troszkę nie trafiliśmy, choć wykonywała ją znana graficzka, Marianna Sztyma (znana chociażby czytelniczkom "Zwierciadła" :)). A treść książki, choć niepozbawiona humoru, to jednak poważne rozważania o życiu.
   Na naszej stronie znajdzie się więcej pozycji do podumania. :) Zapraszamy serdecznie! http://www.barbelo.com.pl/
   Wydawnictwo Barbelo

   Usuń
  3. Ech... Z Waszych komentarzy (jakże cennych! )wynika, że troszkę chybiliśmy z tą okładką, chociaż jej twórczynią jest znana polska graficzka Marianna Sztyma (znana m.in. czytelniczkom "Zwierciadła"). W przyszłości będziemy dokonywać staranniejszych wyborów. Na naszej stronie natomiast można znaleźć więcej ciekawych pozycji do podumania. :) Gorąco zapraszamy! http://www.barbelo.com.pl/ Zachęcamy też do polubiena naszego fan page'a na FB: https://www.facebook.com/wydawnictwo.barbelo
   Wydawnictwo Barbelo

   Usuń
 6. też myślałam, że dla dzieci :)) Jak mi kiedyś wpadnie w ręce, to przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń

Każdy komentarz sprawia mi ogromną radość i za każdy dziękuję ;)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...