poniedziałek, 8 września 2014

"Słownik spolszczeń i zapożyczeń" - Mirosław Bańko, Lidia Drabik, Lidia Wiśniakowska
Tytuł: Słownik spolszczeń i zapożyczeń
Autor: Mirosław Bańko, Lidia Drabik, Lidia Wiśniakowska
Wydawnictwo: Naukowe PWN  
Rok wydania: 2014  

Liczba stron:388
Moja ocena: 10/10


Współcześnie niewiele osób sięga po słowniki. Gdy wahamy się, jak napisać dane słowo bądź czy jest ono poprawnie przez nas użyte, to nawet przez myśl nam nie przejdzie, żeby zajrzeć do słownika. W takim przypadku – o ile w ogóle próbujemy znaleźć rozwiązanie naszego językowego problemu – zazwyczaj wpisujemy w wyszukiwarce Google i tam wypatrujemy potrzebnych nam wiadomości. Internet jednak nie zastąpi nam słownika, ponieważ to w nim znajdziemy najpewniejsze informacje.

Słownik spolszczeń i zapożyczeń na księgarskich półkach pojawił się już dawno. Z upływem lat do języka polskiego raz za razem wkradają się nowe słowa, które są wyrazami różnego pochodzenia. Chcemy, aby nasze wypowiedzi brzmiały inteligentnie, wobec tego sięgamy po zapożyczenia, zapominając o polskich odpowiednikach. Nie byłoby to sztuczne, gdyby nie nadmierne stosowanie takich wyrazów. Niemniej jednak posługiwanie się spolszczeniami i zapożyczeniami z umiarem może w dużym stopniu wzbogacić nasze słownictwo.

Publikacja ta jest odpowiednią pozycją dla nauczycieli, studentów i uczniów. Stanowi ona efektywną pomoc przy językowych badaniach, gdyż zawiera cechy słownika przekładowego, a także przymioty słownika synonimów. Książka ta zapewne niejednego miłośnika polszczyzny doprowadzi do przemyśleń, czy bujność zapożyczeń może źle się przysłużyć naszemu ojczystemu językowi.

Jak każdy słownik, tak i ten na początku zawiera kilka stron na temat swojej budowy. Hasła uporządkowane są alfabetycznie, wymowa wyrazów określana jest za pomocą nawiasów, każde słowo opatrzone jest formą odmiany oraz polskimi odpowiednikami. Zawarte są także informacje o pochodzeniu wyrazu. Oprócz tego publikacja opatrzona jest wytłumaczonymi skrótami, które ułatwią nam posługiwanie się słownikiem. Natkniemy się również na indeks. Ułatwi nam on szukanie wyrazów, może także posłużyć jako ubogi słownik synonimów, gdyż do każdego słowa przypisane są inne, o podobnym znaczeniu.

Słownik spolszczeń i zapożyczeń będzie przydatny osobom, które ciekawi pochodzenie wyrazów. Pomoże on w poprawnym używaniu obcych słów i ubogaci nasze słownictwo. Publikacja kierowana jest do uczniów, nauczycieli a nawet językoznawców. Informacje przedstawione są przejrzyście. Zrozumienie wyrazów ułatwiają cytaty zaczerpnięte z Korpusu Języka Polskiego PWN, które opatrzone są źródłem. Zachęcam was do sięgania po takie książki, gdyż są one niezastąpionym zasobem wiedzy. Każdy, komu zależy na poprawności językowej oraz - w tym przypadku - na jego bogactwie powinien mieć na półce ten słownik.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Każdy komentarz sprawia mi ogromną radość i za każdy dziękuję ;)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...