poniedziałek, 20 maja 2013

W kajdankach namiętności- Piotr Kołodziejczak


 Autor: Piotr Kołodziejczak
Tytuł: W kajdankach namiętności
Wydawnictwo: Borgis
Rok wydania: 2013 
Liczba stron: 231
Moja ocena: 6/10Czasem miłość przychodzi nagle i wprowadza nasze ciało w drżenie. To dziwne, bo przecież na ogół drżymy ze strachu albo z zimna, a nie z powodu bicia własnego serca”[str:156]

         Każdy kto doświadczył niewierności ze strony ukochanej osoby, wie jak wielką traumą obarczone jest to przeżycie. Każdy człowiek zupełnie inaczej przeżywa to trudne doświadczenie. Są osoby, które zamykają się w sobie i w samotności cierpią. Inni pałają nienawiścią, rozgoryczeniem czy gniewem, chcą i niejednokrotnie doprowadzają do sytuacji gdy chęć zemsty bierze górę nad rozsądkiem. Wtedy nieuniknione jest, że zdradzający doświadczy bólu jaki sprawił poprzez zdradę. 

         Książka przenosi nas do małej miejscowości gdzie poznajemy Justynę, jest ona młodą kobietą, żoną Karola oraz matką nastoletniej Kasi.  Jej życie płynie monotonnie i nudnie, do momentu aż kobieta zaczyna podejrzewać swojego męża o romans z koleżanką z pracy. Zdesperowana Justyna postanawia odpłacić się tym samym. I tak za sprawą swojej najlepszej przyjaciółki Ireny poznaje przystojnego pisarza- Bartka. Między dwójką ludzi rodzi się namiętność. W tym samym czasie, w dzielnicy Parkowej- gdzie mieszka kochanek, zaczyna grasować seryjny morderca, który zabija swoje ofiary zwykłym młotkiem. Jak potoczy się historia romansu Justyny i Bartka? Kim jest seryjny morderca? I jaki to ma związek z główną bohaterką? 

Gówno prawda. Jeśli własny mąż nazywa obcą kobietę kociakiem, to na pewno nie dlatego, że ona lubi whiskas.”[str:34]

         Bohaterowie są zaletą tej powieści, przedstawiają osobowości, do których łatwo jest się upodobnić. Ich charaktery i postępowania są bardzo wiarygodne i realne. Problemy z jakimi się zmagają są odzwierciedleniem naszej rzeczywistości. Justyna wokół, której kręci się cała akcja książki jest postacią bardzo irracjonalną, postępuje pochopnie i nieprzemyślnie. Gdy nabiera podejrzeń, że mąż ją zdradza reaguje impulsywnie i mimo tego, że prędzej sama krytykowała zdradę swojej koleżanki Heleny, zachowuje się dokładnie tak samo. Reakcja wielu współczesnych kobiet byłaby identyczna i autor tutaj gruntownie wczuł się w nasze postępowania. Całość jest opisana bardzo lekkim, nieuciążliwym językiem, pozwalającym z łatwością przeżywać emocje bohaterów. Doskonale opisane są problemy i zachowania postaci, dzięki czemu naprawdę prosto jest dostrzec realizm powieści. Oryginalny styl z łatwością pozwala wczuć się w klimat utworu.  Fabuła rozwija się w sposób harmonijny i logiczny, akcja jest ciekawa i nieustannie się toczy. Mimo tego, że pomysł na fabułę może wydać się banalny, zgrany to i tak bardzo zaskakuje. Ogromnym plusem jest zakończenie, którego za żadne skarby nie możemy przewidzieć.

Książkę określa się jako kryminał miłosny, na początku może nam się wydawać że kryminału jest niewiele gdyż na pierwszy plan wysuwa się ciągle wątek miłosny, relacje między kobietą, a mężczyzną. Jednak gdy dotrwamy do końca przekonujemy się, że nazwanie powieści kryminałem jest jak najbardziej trafne. Piotr Kołodziejczak stworzył naprawdę ciekawą opowieść, wykorzystując swój talent. I pomimo tego, że było to moje pierwsze spotkanie z twórczością tego autora to na pewno zagłębię się w inne jego dzieła, gdyż oprócz ciekawej akcji pisarz funduje nam również garść humoru, przez co czytając można się zrelaksować i odpocząć. Przyznam szczerze, że od tej powieści nie oczekiwałam za wiele, jednak dostałam dużo więcej.

         Okładka książki jest zdecydowanie lepsza w porównaniu do innych okładek powieści tego autora, duże litery i wyrazista czcionka sprawiają że książkę czyta się bardzo szybko i wygodnie.
   
"Banalne, ale prawdą jest, iż każdy jest kowalem swego losu. Może czasem dokonujemy złych wyborów i podążamy niewłaściwą ścieżką, a może po prostu naszym życiem kieruje przeznaczenie?"

         Niestety wadą powieści jest przesadzona reklama innych pozycji Kołodziejczaka. Wstawione fragmenty dzieł odciągały moją uwagę od czytanej książki, a co gorsze irytowały. Podejrzewam, że autor chciał tylko zachęcić i ubarwić powieść, niestety nie wyszło. Oprócz tego książka powinna być trochę dłuższa, ponieważ po przeczytaniu odczuwa się niedosyt. Niebanalne zakończenie sprawia, że możemy snuć jedynie domysły „co by było gdyby…”

         „W kajdankach namiętności” – Piotra Kołodziejczaka to historia ukazująca do czego może doprowadzić namiętność i zdrada. Doskonale oddająca nasz współczesny świat, problemy i konsekwencje niektórych naszych czynów.  Mimo kilku wad zachęcam do przeczytania powieści. Szczególnie polecam fanom tego gatunku, ale i nie tylko. Mnie historia Justyny zaintrygowała i z całą pewnością Ci, którzy ją przeczytają nie będą żałować.  

Nie jest tajemnicą, że wisielczy humor gasi uczucie, a uśmiech je rozpala.”[str:53]

Kiedy jest się zakochanym wszystko wokół wydaje się piękne i radosne. Młodość… Młodzi widzą inaczej.”[str:167]

Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Borgis 

2 komentarze:

  1. Właśnie jestem w trakcie czytania. Najpierw uznałam, że to będzie fantastyczna książka, potem że może jednak być kiepska, a na końcu po prostu zaczęłam ją czytać. Ogólnie nie żałuję, całkiem miła książka, chociaż główna bohaterka działała mi na nerwy. Jestem bardzo ciekawa zakończenia, które jak twierdzisz, ma być zupełnie niespodziewane :)
    Bardzo udana recenzja ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie słyszałam nigdy o tej książce, brzmi intrygująco. Widzę, że blogujesz od niedawna, pisałaś gdzieś wcześniej? Świetnie Ci idzie :P:)

    OdpowiedzUsuń

Każdy komentarz sprawia mi ogromną radość i za każdy dziękuję ;)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...