piątek, 26 kwietnia 2013

Mroczny sekret- Libba Bray
 Autor: Libba Bray
Tytuł: Mroczny sekret
Wydawnictwo: Dolnośląskie
Rok wydania: 2010
Liczba stron: 368
Moja ocena: 9/10
          Zawsze chciałam mieć swój własny, magiczny świat do którego nikt nie miałby dostępu, w którym czułabym się jak w prywatnym niebie. Jako dziecko otaczał mnie świat zakazów i nakazów rodziców, więc pragnęłam miejsca, w którym mogłabym robić i mieć wszystko co zechcę. 

           Nasze główne bohaterki, mimo tego że nie są już dziećmi, nadal muszą się podporządkowywać matkom, ojcom lub przyszłym mężom i prawdopodobnie nigdy nie zaznają prawdziwej wolności. Te młode kobiety najbardziej potrzebowały takiego miejsca i w magiczny sposób znalazły je. 

Nie ma w pobliżu nikogo, kto by nas uciszał. Nikogo, kto by nam mówił, że to, co myślimy albo czujemy, jest niewłaściwe. Nie chodzi o to, że robimy to, co chcemy. Chodzi o to, że w ogóle możemy chcieć.”

Gemma, Pippa, Felicity i Ana uczennice Akademii Spence dla młodych dam, zupełnie różne, jednak połączone wspólną tajemnicą, oraz pragnieniem innego niezależnego życia. Przyjaciółki bardzo często się nie dogadują, jednak pewne miejsce sprawia, że są trzymają się razem. To MIĘDZYŚWIAT sprawia, że mają siłę, walczyć o swoje zdanie, przyszłość, miłość i przyjaźń. Jak wiemy w realnym świecie, nie ma rzeczy idealnych, wymarzony międzyświat również ma swoje wady. Dochowanie tego sekretu niesie ze sobą wiele problemów. To, co dawało bohaterkom szczęście i spełnienie stało się uciążliwe i postawiło je przed bardzo trudnymi wyborami. Czy uda im się dochować sekretu? Czy bajkowy świat nie zniszczy ich realnego życia? 

Takie właśnie jest życie - jedno wielkie kłamstwo. Iluzja, w której wszyscy odwracają wzrok i udają, że nie istnieje nic nieprzyjemnego, nie ma goblinów w ciemnościach, nie ma upiorów w duszy.

           Spośród bohaterek najbardziej spodobała mi się Gemma, ponieważ była najbardziej dojrzała, niestety u pozostałych bohaterek denerwowało mnie ich rozkapryszenie, a szczególnie rozterki niepewnej siebie Any. Zachwyciła mnie wizja międzyświata. Autorka nie ukazuje go w sposób idealny, dlatego tak bardzo mi się spodobał. Czymś wyjątkowym jest dla mnie fakt, że najważniejsza tutaj była przyjaźń, a wątek miłosny był tylko namiastką. To jedyna znana mi książka tego rodzaju, w której miłość nie jest głównym sprawcą problemów. 

           Libba Bray napisała tę książkę pięknym, plastycznym językiem z pewnością niebanalnym. Czytając widać jej ogromny talent pisarski. Bogate opisy uczuć i obrazu epoki wiktoriańskiej pozwala na łatwe wczucie się w rolę bohaterek. W powieści można znaleźć wiele tak zwanych „złotych myśli”, które podbiły moje serce. 

           „Mroczny sekret” opowiada historię, której nigdy nie zapomnę. Aktualnie jest to powieść znajdująca się na półce z ukochanymi utworami. Po przeczytaniu czujemy niedosyt, ale na szczęście czekają nas jeszcze dwie części, które z pewnością nas zaskoczą. Z całego serca polecam wam tę książkę, mam nadzieję że urzeknie was tak jak mnie. 

„Ale przebaczenie... Trzymam się tego niewielkiego okruchu nadziei i tulę go mocno, pamiętając, że w każdym z nas mieszka dobro i zło, światło i ciemność, sztuka i ból, wybór i żal, okrucieństwo i poświęcenie. Każdy z nas jest swoim własnym chiaroscuro, własnym kawałkiem iluzji, który stara się przerodzić w coś konkretnego, coś realnego.”

Seria "Magiczny krąg"
Mroczny sekret | Zbuntowane anioły
| Studnia wieczności
Zapraszam do podzielenia się opinią :)

5 komentarzy:

 1. Cudowna książka <3. Jedna z lepszych, która wybija się na tle wampiro-człekokształynych-magów itp.... :)

  OdpowiedzUsuń
 2. z półki ulubione, pierwsza część jest świetna, ale to nic, poczekajcie na kolejne. Są BOSKIE ! Zdecydowanie jedna z najlepszych książek przeczytanych w tym roku ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Książka nie do opisania. Jeszcze niedawno mówiłam, że żadnej książki nie pokocham tak bardzo jak 'Jeźdzca miedzianego' - myliłam się.
  A recenzja jak najbardziej zachęcająca! Polecam!

  OdpowiedzUsuń
 4. bardzo zachęcając o recenzja, jak zawsze wspaniałe cytaty :> Moze i ja się przekonam do tej książki.
  Linja

  OdpowiedzUsuń
 5. Zaczęłam czytać , ale nie dotrwałam do końca.

  OdpowiedzUsuń

Każdy komentarz sprawia mi ogromną radość i za każdy dziękuję ;)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...