poniedziałek, 2 września 2013

Dave Grohl. Oto moje (po)wołanie- Paul Branningan


Autor: Paul Branningan
Tytuł: Dave Grohl. Oto moje (po)wołanie
Wydawnictwo: Sine Qua Non
Rok wydania: 2013
Liczba stron: 413


Ostatnimi czasy bardzo polubiłam biografie, dzięki nim mogę dowiedzieć się dużo więcej o ludziach, którzy mnie fascynują. Tym razem w moje ręce wpadła książka „Dave Grohl oto moje (po)wołanie”. Biografia napisana przez Paula Brannigana. Od razu widać, że autor doskonale orientuje się w świecie muzycznym. Niestety ja liczyłam tylko na historię „muzycznego geniusza rocka”, a dostałam o dużo za dużo, co mnie trochę nudziło.

Kim jest Dave Grohl? Jeśli go nie znacie to Wam go przedstawię. Dave to perkusista, gitarzysta i wokalista. Na świat przyszedł 14 stycznia 1969 roku. Założył zespołu Foo Fighters, większość może kojarzyć go jako perkusistę w Nirvanie. Nie miał łatwego dzieciństwa, wychowywała go matka. Pisarz, na co dzień przyjaciel Grohla nie wprowadził do książki zbyt wielu osobistych wątków z życia muzyka. Miałam wrażenie, że niektóre informacje wciąż się powtarzają. Niestety muszę powiedzie, że jestem zawiedziona.

Paul Branningan zdecydowanie nie podołał wyzwaniu. Ta biografia jest pełna suchych faktów i często niedociągnięć. Owszem początek mi się spodobał, pisarz zafundował ciekawą historię punka i drogę Grohla do sławy. Potem mamy historię Nirvany i Dave schodzi na drugi plan, pisarz skupia się głównie na Kurcie, co trochę mnie zirytowało. Bardzo często czytając byłam przytłoczona zbyt dużą ilością „niepotrzebnych” informacji . Styl autora nie jest zły, wręcz przeciwnie lekki i całkiem obrazowy.

Odniosłam wrażenie, że w książce zabrakło fragmentów, które powinny być. Brakowało mi przede wszystkim poczucia humoru, jakiś śmiesznych opowieści o wygłupach Dave, w końcu to taki pozytywny człowiek. Gdyby usunąć wszystkie fakty nie dotyczące muzyka książka byłaby dużo krótsza. Zbyt częste przeskoki w opisywanej historii bardzo mnie myliły, czasami nie wiedziałam już o czym czytam. Najbardziej podobał mi się początek i koniec książki, środek najchętniej bym wycięła. Nie mogę jednak Was tak bardzo zniechęcać być może Wam ta biografia bardziej, by się spodobała. Na pewno jest dla osób, których oprócz Dava interesuje mnóstwo innych osób z nim powiązanych w szczególności Kurt, wokalista Nirvany.

Książka „Dave Grohl oto moje (po)wołanie” zawiera wiele ciekawych zdjęć, które choć trochę ubarwiły tę biografię. Dave to zdecydowany artysta. Ja przede wszystkim zapamiętam go z hasła: „Pieprzyć wszystko, a właśnie, że będę to robić”. Widać, że kocha, to co robi i angażuje się maksymalnie. Paul Benningan ukazał go w tej książce w samych superlatywach, to również trochę mi przeszkadzało, ale niestety. Koniec końców ta biografia nie zasługuje na miano najgorszej, w moim odczuciu jest przeciętna, a szkoda, bo mogłaby być naprawdę dobra, gdyby tylko usunąć niektóre niepotrzebne i nudzące części książki, skupiając się głównie na Dave. 11 komentarzy:

 1. Ja również lubię czytać biografię, ale akurat tę raczej sobie odpuszczę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Oc czasu do czasu lubię zajrzeć do biografii. Jeśli będę miała okazję to zajrzę

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytałam już u jakiegoś blogowicza recenzję tej książki i Twoja podoba mi się bardziej ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Lubię biografie, ale tej akurat nie czytałam :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie interesuje się tym zespołami których był członkiem, więc tym bardziej tym człowiekiem też się nie fascynuję, a po recenzji stwierdzam, że to książką raczej dla ogromnych fanów Dave'a ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nigdy nie czytałam biografii, a to błąd :) Jest wiele wartych przeczytania.

   Usuń
  2. Nigdy nie czytałam biografii, a to błąd :) Jest wiele wartych przeczytania.

   Usuń
 7. Pewnie się zbłaźnie, ale zanim przeczytałam Twoją recenzję, nie miałam pojęcia kto to jest :) Dobrze, że teraz przynajmniej to wiem, ale po książkę nie sięgnę :)
  Pozdrawiam cieplutko :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Lubię biografie, ale tylko te, które mnie interesują, a ta niestety do nich nie należy, choć wszyscy ją chwalą :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Uwielbiam!!! książkę przeczytałam z przyjemnością :D

  OdpowiedzUsuń

Każdy komentarz sprawia mi ogromną radość i za każdy dziękuję ;)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...