piątek, 11 lipca 2014

Poprawnie po polsku - Aleksandra Kubiak-Sokół
Autor: Aleksandra Kubiak-Sokół 
Tytuł: Poprawnie po polsku 
Wydawnictwo: Naukowe PWN 
Rok wydania: 2014 
Liczba stron: 388
Kolejną publikacją, która trafiła w moje ręce dzięki Wydawnictwu Naukowemu PWN, jest Poprawnie po polsku. Poradnik ten jest zbiorem odpowiedzi udzielanych przez Poradnię Językową PWN. Ta znakomita książka powstała po opublikowaniu około 1000 pytań i odpowiedzi.

Publikacja została podzielona na trzynaście rozdziałów, dzięki czemu zaznajomimy się z problematyką składni, interpunkcji, odmiany czy pisowni. Poradnik wskazuje również, z jakimi problemami językowymi zmagają się Polacy. Językoznawcy udzielają ciekawych i wnikliwych odpowiedzi. Zazwyczaj możemy znaleźć również ciekawe przykłady użyte w odpowiedziach, które definitywnie rozwiewają nasze wątpliwości.

Poradniki językowe istnieją na rynku wydawniczym od wielu lat, pouczają, jak mówić i pisać. Występowały one do tej pory w przeróżnych formach, jednak tym razem mamy do czynienia z takim, który wyróżnia się zarówno swoją formą, jak i zawartością, gdyż informacji w nich zawartych nie znajdziemy w żadnym słowniku. Czymś, co dodatkowo wyróżnia tę publikację, jest to, że możemy czytać ją nawet jako zwykłą książkę. Jest bardzo ciekawa i nie wymaga od nas wielkiego skupienia. 

Jerzy Bralczyk we wstępie wspomina, że zainteresowanie językiem jest piękne i dostarcza satysfakcji, ponieważ to ważne, abyśmy świadomie posługiwali się poprawną polszczyzną na co dzień. W słowniku znajdziemy wiele uwag, które inspirują nas do językowych dociekań. Pokazuje nam to, co w języku jest naprawdę ważne. Czasem jesteśmy pewni, że coś jest poprawne, ale nie rozumiemy, dlaczego tak jest. Odpowiedzi na wiele takich pytań dają reguły języka, składni, fleksji, słowotwórstwa, wymowy i pisowni – a to wszystko znajdziemy w tym czterystustronicowym poradniku. 

Ta publikacja otwiera oczy na wiele kwestii językowych, o których prędzej nie mieliśmy pojęcia. Mam tutaj na myśli głównie takie przypadki, gdy jesteśmy w stanie dać uciąć sobie rękę, że dane zdanie czy słowo jest przez nas używane poprawnie, tymczasem okazuje się, że już byśmy tę rękę stracili. Korzystanie z tego słownika ułatwia spis tematów umieszczony na jego końcu. Znajdziemy tam kluczowe słowa lub wyrażenia, które odsyłają nas do poszczególnych stron, na których znajdziemy związane z nim pytanie i odpowiedź. 

Nawiążę jeszcze do językoznawców, którzy nigdy nie odsyłają nas z kwitkiem, tylko odpowiadają na nasze wątpliwości bardzo rzetelnie i wnikliwie. Bardzo często swoją wypowiedź popierają różnymi zasadami zaczerpniętymi ze słowników i przykładami. Dodatkowo często informują o błędnej pisowni i wymowie. Na pytania odpowiada cały zespół językoznawców, dlatego też przy każdej odpowiedzi znajdziemy inicjały osoby, która jej nam udziela. Dzięki temu tekst jest bardzo zróżnicowany i przyjemniejszy w odbiorze. 

Mnie najbardziej spodobał się rozdział poświęcony odpowiedziom na pytania dotyczące składni i interpunkcji. Przyznam, że czytając tę książkę, nieraz łapałam się za głowę, gdyż nie zdawałam sobie sprawy, że można zapytać o daną kwestię. Absolutnie moim celem nie jest tutaj urażenie kogokolwiek, wręcz przeciwnie, chylę czoła osobom, które pomyślały nad niektórymi zdaniami czy nawet słowami, w których można dopatrzyć się błędów. 

Na koniec chciałabym zaznaczyć, że po zapoznaniu się z tą publikacją mogę z czystym sumieniem stwierdzić, że wyniosłam z niej bardzo dużo. Poradnik ten jest nadzwyczaj wartościowy i cenny. Nadaje się dla każdej osoby, która chce poszerzyć swoją wiedzę z zakresu języka polskiego. Co ważne, nie nudzi, a wręcz przeciwnie – bardzo wciąga i ciekawi. Pragnę również dodać, że Wydawnictwo Naukowe PWN wydało wiele książek o podobnej tematyce np.: Walczymy z bykami, Mówi się, Gdzie postawić przecinek i inne. Ja już teraz mogę wam powiedzieć, że planuję zapoznać się z nimi wszystkimi, jak tylko będę miała taką możliwość.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Każdy komentarz sprawia mi ogromną radość i za każdy dziękuję ;)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...