poniedziałek, 28 lipca 2014

Niebezpieczne związki - Pierre Choderlos de Laclos

Autor: Pierre Choderlos de Laclos
Tytuł: Niebezpieczne związki
Wydawnictwo: Egmont
Rok wydania: 2014
Dzisiejsza ludzkość już niemalże zapomniała, że istnieje coś takiego jak korespondencja listowa. Obecnie osób, które wciąż utrzymują kontakty w ten sposób, tylko ze świecą szukać. Publikacja Niebezpieczne związki wyróżnia się spośród innych tym, że utrzymana jest w formie listów, które wymieniają między sobą bohaterzy.

XVIII-wieczny Paryż. Szanowana markiza de Marteuil i jej przyjaciel wicehrabia de Valmont w ramach zemsty knują miłosną intrygę. Pionkami w ich grze stają się: młodziutka Cecylia i kawaler Danceny. Cecylia jako naiwna dziewczyna wkracza w dorosłe życie arystokracji. Nie zna okrutnego świata. Obdarza zaufaniem osobę, która umiejętnie to wykorzystuje, wyciągając dla siebie korzyści...

Ciemne strony charakterów głównych postaci Pierre Choderlos de Laclos nakreślił znakomicie. Relacja pomiędzy markizą a wicehrabią de Valmont wydaje się niejednokrotnie trudna do rozszyfrowania. Jednakże zgrzeszyłoby się, określając ich nudnymi i tuzinkowymi postaciami, które możemy znaleźć na kartach przeciętnej powieści.  Markiza de Marteuil to urodzona intrygantka. W przypadku jej osoby mamy do czynienia z ogromną manipulacją i rzadko spotykanym wpływem na ludzi. Do głosu dochodzi jej urażona duma wobec człowieka, który niegdyś odrzucił jej zaloty, jak można się domyślić  nic dobrego z tego nie wyniknie.

Istotnym walorem tej powieści, o którym należy wspomnieć, jest odmienny styl pisarza. Książka ta liczy już sobie ponad dwieście lat, co wiąże się z tym, że jej treść utrzymana jest w dawnej estetyce. Wiele osób policzyłoby to jako minus tej powieści i zapewne przeszłoby koło niej obojętnie. Warto podkreślić, że pióro autora jest bogate w metafory. Styl można określić jako kwiecisty oraz płomienny. 

Gdy czytałam tę powieść, byłam pod wrażeniem twórczości pisarza. Potrafił on napisać coś zaskakującego, wciągającego i na dodatek odmiennego. Forma, w jakiej wydana jest ta książka, czyli zbiór listów, które piszą do siebie bohaterzy, w żadnym wypadku nie utrudnia odbioru historii. Nie miałam problemu z poznaniem postaci oraz śledzeniem ich losów. Wszystko jest przedstawione klarownie. Pomimo tego, że niektóre sytuacje zostały niejako przemilczane bądź wycięte z książki (wydawca zaznacza, że niektóre listy zostały pominięte ze względu na nużącą treść). 

Nie przesadzając, mogę stwierdzić, że ten romans został napisany po mistrzowsku. Jako kobieta lubię czasami sięgnąć po coś z tego gatunku. Szkoda, że na rynku wydawniczym jest niewiele takich powieści. Dramat, który opisał Pierre Choderlos de Laclos, znacznie się wyróżnia. Listy utrzymane są w górnolotnym stylu. Co ważne, przesycone zostały emocjami i uczuciami. Być może właśnie to sprawiło, że książka jest tak przyjemna w odbiorze. Czytałam ją z zapartym tchem, ponieważ koniecznie chciałam dowiedzieć się, czym uraczy mnie pisarz na samym końcu. To właśnie forma tej książki jest plusem nie do podważenia. Dzięki listom poznajemy myśli i uczucia wszystkich bohaterów. 

Polecam tę książkę kobietom, jak i mężczyznom. Zapewne wielu mężczyzn zmieniłoby zdanie, które sobie wyrobili na temat powieści romantycznych. Problemy, które porusza pisarz w Niebezpiecznych związkach, są wciąż aktualne. Do perfekcji Lacos przedstawił skutki urażonej dumy kobiecej oraz jej dwulicowość. Jestem przekonana, że osoby, które sięgną po tę powieść, nie zostaną zawiedzione.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Każdy komentarz sprawia mi ogromną radość i za każdy dziękuję ;)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...