sobota, 9 lutego 2019

PRZEDPREMIEROWO: Winna - Alicja SinickaTytuł: Winna
Autor: Alicja Sinicka
Wydawnictwo: Kobiece
Rok wydania: 13 lutego 2019
Liczba stron: 416
Moja ocena: 7/10
"Jest taka skłonność w ludzkim umyśle, wynikająca z potrzeby akceptacji. Polega na tym, że lgniemy do ludzi, którzy często nas krzywdzą, ale od czasu do czasu potrafią sprawić, że czujemy się doceniani i wartościowi. Lgniemy do nich bardziej niż do tych, którzy zawsze są troskliwi i wyrozumiali".

Alicja Sinicka znana jest przede wszystkim ze swojej debiutanckiej powieści pt. Oczy Wilka, książka ta została pozytywnie przyjęta przez czytelników. 13 lutego, Nakładem Wydawnictwa Kobiecego ukaże się kolejna powieść tej autorki o tytule Winna. Kim jest autorka? Alicja Sinicka pracuje na co dzień jako analityk finansowy. Pochodzi z Oławy koło Wrocławia. W wolnych chwilach oddaje się pisaniu. Jest również zapaloną czytelniczką, a także miłośniczką psów.

Główną postacią w powieści jest Wendy. 25-letnia psycholożka, która nie potrafi poradzić sobie z poczuciem winy, wywołanym przez wydarzenia z przeszłości. Bohaterkę poznajemy, gdy jej życie wywraca się do góry nogami – jej ukochany Warren przyznaje się do zdrady. Skrzywdzona kobieta zostawia mężczyznę i stara się poukładać sobie życie na nowo. Wtedy to poznaje Jima, przystojnego, pewnego siebie, który ewidentnie jest nią zainteresowany. Bohater wydaje się być uosobieniem wszystkiego, czego Wendy teraz potrzebuje. Czy Jim okaże się właściwym partnerem i pomoże kobiecie poradzić sobie z przeszłością? Czy może ich poznanie się nie jest przypadkowe?

Poczucie winy za błędy popełnione w przeszłości może zniszczyć nam życie. Jeżeli nie potrafimy wybaczyć sobie pomyłek, wyrzuty sumienia w końcu nas, przysłowiowo, zjedzą. Wsparcie bliskich, a przede wszystkim ich zrozumienie jest krokiem do poradzenia sobie z przeciwnościami. Gdy zabraknie poczucia akceptacji ze strony rodziny, trudno będzie pewnym krokiem iść przez życie. Są to wnioski, które nasuwają się po przeczytaniu Winnej. Książka ta to nic innego jak romans z elementami sensacji. Losy czołowej postaci skłaniają do refleksji, uczą, że nie warto snuć domysłów w kwestii tego, co bliscy o nas myślą. Należy nauczyć się ze sobą rozmawiać.

Bohaterzy wykreowani przez pisarkę to nietuzinkowe postacie. Wendy nieustannie obwinia się o śmierć bliskiej osoby. Jako psycholog nie potrafi sobie pomóc, wciąż tkwi w fazie żałoby. Tytuł powieści nawiązuje właśnie do tego aspektu. W książce Alicja Sinicka dosyć wnikliwie przedstawia zmagania się bohaterki z wyrzutami sumienia. Postać wpędza się w błędne koło. Pozytywem jest w tym przypadku narracja pierwszoosobowa, która pomaga czytelnikowi dokładnie wczuć się w emocje, które przeżywa autorka. Na kartach powieści możemy zauważyć zmianę, jaką przechodzi Wendy. Dochodzi do tego za sprawą Jima. Bohaterka z przestraszonej kobiety staje się osobą bardziej dojrzałą emocjonalnie, akceptującą siebie.

"Ludzie za bardzo ufają pozorom, patrzą, ale nie widzą, słyszą, ale, nie słuchają, czują, ale nie rozumieją".

Winna porywa od pierwszych stron. Jest to lekka lektura, którą czyta się z zaciekawieniem. Pisarka przechodzi od wątku romantycznego do sensacji. Łapie czytelnika w sidła dobrze utkanej intrygi. Losów głównych bohaterów nie da się do końca przewidzieć – pisarka sprawnie usypia czujność i zaskakuje w najmniej oczekiwanym momencie.

Historia napisana przez Alicję Sinicką jest warta uwagi. Spodoba się osobom, które lubią romanse z wątkiem kryminalnym. Sceny miłosne są przedstawione w subtelny, nieprzekraczający granicy dobrego smaku, sposób. Winna to powieść z obszernym wątkiem psychologicznym. To także dająca nadzieję historia o walce z poczuciem winy, które nie do końca jest słuszne. Polecam Wam tę książkę, na pewno nie będziecie się przy niej nudzić.

"Jedna chwila może zmienić całe życie. Najgorsze jest to, że człowiek nigdy się jej nie spodziewa. Budzi się jak zwykle rano i nie wie, że to właśnie dziś. Dziś wszystko zacznie biec w innym kierunku, niezależnie od woli zainteresowanego".

Za możliwość przeczytania powieści przed premierą dziękuję Wydawnictwu Kobiecemu.
Zapraszam Was również na stronę autorską Alicji Sinickiej (klik).Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Każdy komentarz sprawia mi ogromną radość i za każdy dziękuję ;)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...