czwartek, 13 listopada 2014

"Gdzie postawić przecinek?" - Jerzy Podracki, Alina GałązkaTytuł: Gdzie postawić przecinek?
Autor: Jerzy Podracki, Alina Gałązka
Wydawnictwo: Naukowe PWN  
Rok wydania: 2014  
Liczba stron: 293
Moja ocena: 10/10
Wydawnictwo Naukowe PWN w ostatnim czasie wydało wiele ciekawych poradników, jednym z nich jest Gdzie postawić przecinek?. W tej samej serii ukazały się również książki, takie jak: Piszemy poprawnie, Jak pisać? Razem czy osobno? czy Poprawnie po polsku. W każdym z nich poruszono inne kwestie językowe. W Gdzie postawić przecinek?, jak sam tytuł wskazuje napotkamy zasady poprawnego stosowania znaków interpunkcyjnych. 

Od najmłodszych lat nauczyciele mówią, że przecinek to pauza – co oczywiście jest zgodne z prawdą – jednakże dowiadujemy się również, że przed i nie stawiamy przecinka, a to już nie w każdym przypadku jest słuszne. Wiele wyrazów posiada pewna zasady informujące o tym, kiedy powinniśmy postawić przed nimi przecinek. Gros osób jednak ich nie stosuje. Wynika to głównie z tego, że naukowe przedstawienie zasad w wielu słownikach czyni opanowanie ich drogą przez mękę. Publikacja Gdzie postawić przecinek? przychodzi z pomocą. 

Profesor Jerzy Podracki oraz redaktor Alina Gałązka oferują czytelnikom poradnik zapięty na ostatni guzik. Dogłębnie opracowali zasady polskiej interpunkcji, opisując je lekkim w odbiorze językiem. Autorzy stosownie zauważyli, iż przeciętni Polacy stawiają przecinki na wyczucie, bardziej dbają o ortografię niż o interpunkcję. Zdanie zawierające błąd interpunkcyjny nie kole w oczy tak bardzo, jak takie, które zawiera błąd ortograficzny. Lecz, gdy przytoczymy przykład, którym posłużyli się autorzy książki, zmienimy zdanie:

"Ułaskawić, nie można powiesić".

lub

"Ułaskawić nie można, powiesić".

Podany przykład zapewne wystarczy, aby uzmysłowić, jak ważny jest przecinek w zdaniu osobom, które uważają je za nieważne. 

Publikacja została podzielona na trzy części: zasady przestankowania, słowniczek i porady językowe. W pierwszej części wyjaśnione zostały kwestie stawiania kropek, przecinków, myślników itp. Poruszono również kłopotliwe zasady interpunkcji w cytatach, a także dialogach. Druga część obejmuje słownik, gdzie uwzględniono wyrazy, przy których powinniśmy użyć określonego znaku interpunkcyjnego, najczęściej przecinka. Zaś na część trzecią składają się porady językowe, które zaczerpnięto z Poradni Językowej PWN. 

Gdzie postawić przecinek? to poradnik, który przyniesie wiele korzyści osobom, które mają problemy z interpunkcją. Opanowanie zasad w książce ułatwi wam posługiwanie się poprawną polszczyzną. Polecam wszystkim miłośnikom języka polskiego, którzy dbają o rozwój swojej pisowni i jej poprawność.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Każdy komentarz sprawia mi ogromną radość i za każdy dziękuję ;)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...