czwartek, 26 czerwca 2014

Edycja tekstów - Adam WolańskiAutor: Adam Wolański
Tytuł: Edycja tekstów. Praktyczny poradnik
Wydawnictwo: Naukowe PWN 
Liczba stron: 388 
Rok wydania: 2008 
Moja ocena: 8/10
Edycja tekstów Adama Wolańskiego to publikacja Wydawnictwa Naukowego PWN. Kim jest autor? Adam Wolański to językoznawca oraz księgoznawca. Warto dodać, że pełni funkcję redaktora naczelnego periodyku „Anglofon”, a także wykładowcy Uniwersytetu Warszawskiego. 

Autor we wstępie informuje, że niniejsza książka zawiera znaczne fragmenty jego rozprawy doktorskiej, którą obronił w 2007 roku. O czym więc ona jest? Nie da się ukryć, że okładka może zmylić odbiorów w kwestii tematyki tego poradnika. Głównie gdy nie przeczytamy jego krótkiego opisu.  Edycja tekstów zawiera nieprzebrane zasady odnoszące się do przygotowania tekstów specjalistycznych, popularnonaukowych, prasowych i beletrystycznych. Zaglądając do poradnika, znajdziemy omówienie w szerokim zakresie opracowania edytorskiego tekstu. 

Język autora jest prosty, nie odbiega od stylu, w jakim napisana jest większość poradników. Przez co zwykły odbiorca nie będzie miał problemu z przyswojeniem kluczowych informacji. Niezłomnym walorem są wielorakie przykłady, które podsuwa nam autor. Do pozytywów możemy również zaliczyć tabelki i wykresy – to one „ubarwiają” tę publikację. Dlaczego „ubarwiają”? Dlatego, że to właśnie kolorów zabrakło tej książce do zrobienia na mnie imponującego wrażenia. Poradnik dużo lepiej wypadłby i trafił do odbiorcy, gdyby chociaż niektóre wykresy i tabele były kolorowe. Wiadome  jest, że pociągnęłoby to za sobą również większe koszty wydania, więc i jego cena znacznie by wzrosła. 
Format książki jest duży, a ona sama zawiera aż 380 stron. Autor w celu uwydatnienia przekazywanych informacji posłużył się różnymi czcionkami, dzięki czemu nie gubimy się po kilku przeczytanych zdaniach. Korzystanie z poradnika znacznie ułatwia obszerny spis treści, zawiera on dokładną listę zagadnień. Czytelnik nie musi godzinę wertować książki, żeby znaleźć potrzebne mu informacje. 

Książka ta skierowana jest do szerokiego grona odbiorców. Nadaje się nawet dla osób, które chcą zwyczajnie poszerzyć swoją wiedzę w tym temacie, ponieważ autor nie posługuje się trudnymi zwrotami. Książkę polecamy autorom, tłumaczom, redaktorom merytorycznym i technicznym, korektorom, operatorom DTP, grafikom, studentom specjalizacji wydawniczo-redaktorskich oraz wszystkim, którym zależy na klarowności i estetyczności przekazu. Po zapoznaniu się z tym poradnikiem mogę wam go z czystym sumieniem polecić, gdyż wiem, że jest wart uwagi każdego, kto chce dowiedzieć się dużo więcej na temat języka polskiego i edycji tekstów.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Każdy komentarz sprawia mi ogromną radość i za każdy dziękuję ;)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...