sobota, 31 maja 2014

Ślónsko godka. Ilustrowany słownik dla Hanysów i Goroli - Joanna Furgalińska


Autor: Joanna Furgalińska
Tytuł: Ślónsko godka. Ilustrowany słownik dla Hanysów i Goroli
Wydawnictwo: Naukowe PWN
Rok wydania: 2011
Liczba stron: 199 
Moja ocena: 8/10


Ślónsko godka – ilustrowany słownik dla Hanysów i Goroli to publikacja wydana przez Wydawnictwo Naukowe PWN, której autorką jest Joanna Furgalińska. Skończyła ona studia na Katowickim Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Specjalizuje się w malarstwie oraz ilustracji książkowej. 

Widoczną zaletą tego słownika są bogate ilustracje. Prawie na każdej karcie książki dostrzegamy barwne rysunki, które podpisane są śląskimi słowami. Dla osoby, która pragnie się ich nauczyć, jest to duże ułatwienie. Taka forma przykuwa wzrok - nie nadaremnie! W publikacji użyto prostej czcionki, dzięki czemu czytelnik nie ma problemu z odczytaniem słów. Śląskie wyrazy zostały pogrubione w celu ich wyróżnienia – na co często możemy natrafić w słownikach. 


Gdy czytałam Ślónsko godka…, uśmiech nie schodził mi z twarzy. Wiele słów brzmi bardzo zabawnie. Dlatego śmiało mogę powiedzieć, że ta publikacja może poprawić humor! Majtać; majtnóńć – machać, machnąć, puklaty – garbaty, smrodlawy – śmierdzący, dziewióntka – dziewiątka. Nietrudno mi było zauważyć, że niektórych wyrazów, np. wyłazić, wylazować – wychodzić, sama bardzo często używam! 

Za wadę tego słownika można uznać to, że wyrazy nie są poukładane alfabetycznie, tylko tematycznie, co może stanowić duży problem dla osoby, która chce szybko znaleźć potrzebne słowo. Jednakże na początku znajduje się spis treści (według tematów), który ułatwia odnalezienie tego, czego szukamy.

Słownik polecam Ślązakom, jak również osobom, które fascynują się tą mową i chcą bliżej ją poznać. Zapewniam, że się one nie zawiodą. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Każdy komentarz sprawia mi ogromną radość i za każdy dziękuję ;)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...