wtorek, 5 listopada 2013

W otchłani mroku- Marek Krajewski

Autor: Marek Krajewski
Tytuł: W otchłani mroku
Wydawnictwo: Znak
Rok wydania: 2013 
Liczba stron: 316Zakochałam się w twórczości Marka Krajewskiego, czytając cykl o Eberhardzie Mocku. Mając za sobą już kilka utworów tego pisarza zauważyłam, że mają one dużo wspólnych cech. Niestety, dla wielu nie będzie to wabikiem do zapoznania się z jego książkami. Kim jest Marek Krajewski? Z pewnością, fanatyk kryminałów odpowiedziałby na to pytanie bez zająknięcia. Jednak dla tych, którzy jeszcze go nie znają warto wspomnieć kilka słów. Mianowicie jest on filologiem klasycznym, za promocję Wrocławia w swoich dziełach został tytułowany Ambasadorem tego miasta. 

Mamy rok 1946. Były komisarz dostaje zadanie od profesora filozofii, Stefanusa. Popielski ma wytropić, kto z jego uczniów jest szpiclem UB. Brzmi banalnie, niestety okazuje się czymś znacznie trudniejszym. Dochodzenie szybko zmienia się w pościg za trójką żołnierzy Armii Czerwonej, którzy gwałcą i topią młode dziewczęta. Popielski nie jest jednak jedynym, który stara się złapać morderców. O ich pochwycenie zacięcie walczą również ludzie UB i NKWD. „Kto odważy się spojrzeć w otchłań zła?”

Muszę od początku zaznaczyć, że to była moja pierwsza książka z cyklu, w którym głównym bohaterem jest Edward Popielski. Nie było to jednak żadną przeszkodą w zrozumieniu lektury.  Mało tego od razu polubiłam tę postać, jest konkretna i nie przesłodzona. Na korzyść działa również ukazanie zarówno zalet, jak i wad tego bohatera. Krajewski po raz kolejny oczarował mnie swoimi opisami Wrocławia. Za każdym razem, gdy czytam jego książki, to mam ochotę zwiedzić to piękne miasto. Oprócz tego kolejny raz pisarz pokazał, że znakomicie potrafi budować napięcie i zaskakiwać wydarzeniami. Odniosłam wrażenie, że tę historię autor uraczył mniejszą ilością brutalnych opisów. Nie będę ukrywać, że uważam to za plus. Wiem jednak, że wielu z Was powiedziałoby inaczej. Jego styl jest na wysokim poziomie. Autor potrafi niejednokrotnie rozbawić czytelnika. 

W tej książce nie zabrakło mrocznego klimatu charakterystycznego dla pióra Krajewskiego. Niestety wywody filozoficzne, które miały wzbogacić lekturę, w moim przypadku, nie podziałały. Mogę wręcz powiedzieć, że trochę kłóciły się z akcją i były zwyczajnie nużące. 

„W otchłani mroku” to kolejny dobry kryminał, od którego ciężko się oderwać. Dwa plany czasowe ubarwiają powieść. Nie da się ukryć, że nie jest to najlepsza książka tego pisarza, jednak potrafi zachwycić. U Krajewskiego uwielbiam zakończenia. Jestem ciekawa, czym pisarz zaskoczy mnie w następnym swoim dziele. Oczywiście będę czekać z zapartym tchem. Wy tymczasem sięgnijcie po tę książkę, naprawdę warto. Mogę ją polecić osobom lubujących się w kryminałach, jak i miłośnikom Krajewskiego. Możemy być dumni, że mamy w Polsce tak dobrego pisarza.
„Mistrz kryminału wraca do Wrocławia.”

11 komentarzy:

 1. Akurat jestem w trakcie czytania tej książki :) Jest to moje pierwsze spotkanie z tym autorem, ale już wiem, że nie ostatnie. Podoba mi się styl M. Krajewskiego - wciąga. Niebawem i ja podzielę się swoją opinią;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Jeszcze nie miałam okazji poznać tego autora, muszę to nadrobić! Po tak pozytywnej recenzji muszę tylko zabrać się za czytanie! :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie znam autora i niestety podziękuję za książkę, ponieważ nie lubię kryminałów... :)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytałam pierwszą część o Mocku, ale jakoś nie zaiskrzyło i od tej pory nie sięgnęłam już po twórczość Krajewskiego. Ale to chyba błąd, bo po jednej książce nie wypada oceniać, tym bardziej, że pisarz został doceniony przez czytelników i krytykę. Myślę, że w najbliższym czasie wrócę do twórczości Krajewskiego :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie czytałam jeszcze żadnej książki Krajewskiego...trochę wstyd, prawda?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Koniecznie, jak najszybciej to zmień! :)

   Usuń
 6. Okładka przerażająca, ale na książkę mam niemałą chrapkę ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie znam twórczości Marka Krajewskiego, ale kryminały ponownie wracają do moich łask, więc może skuszę się na powyższą książkę, gdyż zapowiada się bardzo ciekawie.

  OdpowiedzUsuń
 8. bardzo rzadko sięgam po kryminały więc raczej sobie odpuszczę :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Niestety zupełnie nie mogę się wkręcić w styl pana Krajewskiego, coś mi w nim nie pasuje, zgrzyta i denerwuje. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 10. O! to coś decydowanie dla mnie. Uwielbiam, uwielbiam dobre kryminały ;)

  OdpowiedzUsuń

Każdy komentarz sprawia mi ogromną radość i za każdy dziękuję ;)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...