wtorek, 20 listopada 2018

"Dziewczyna w niebieskim płaszczu" - Monica Hesse








Tytuł: Dziewczyna w niebieskim płaszczu
Autor: Monica Hesse
Wydawnictwo: Literackie
Rok wydania: 2018
Liczba stron: 312
Moja ocena: 7/10



Temat wojny stał się inspiracją do napisania powieści dla wielu pisarzy. Literatura ta ma bowiem swoich zwolenników. Jednym z autorów używających tego motywu jest Monica Hesse – amerykańska dziennikarka. W swojej książce pt. Dziewczyna w niebieskim płaszczu ukazała ona okupację oczami nastolatki.

Przenosimy się do roku 1943. Okupowany Amsterdam, to właśnie tam mieszka główna bohaterka – Hanneke. Dziewiętnastolatka na co dzień pracuje jako recepcjonistka w zakładzie pogrzebowym, a po godzinach dostarcza mieszkańcom produkty, które zdobywa na czarnym rynku. Dziewczyna utrzymuje swoich rodziców, którzy nie są świadomi dodatkowej pracy córki. Któregoś razu jedna z klientek, pani Janssen, prosi bohaterkę o pomoc w odnalezieniu pewnej dziewczyny. Chodzi o Mirjam. Żydówkę, która zniknęła z domu pani Janssen bez słowa. Czy Hanneke zdoła uratować dziewczynę zanim złapie ją Gestapo?

Muszę przyznać, że zanim sięgnęłam po tę powieść, nie wiedziałam, że jest to młodzieżówka. Gdy się zorientowałam, że tak jest, zaczęłam podchodzić do książki z dystansem. Cały czas twierdziłam, że takie powieści nie są już dla mnie. To była jednak dobra książka, przede wszystkim świetnie napisana i porywająca od pierwszej strony.

Główna bohaterka Hanneke to dziewiętnastoletnia dziewczyna, która straciła chłopaka na froncie. Po śmierci Basa nic nie jest dla niej takie jak przedtem. Postać odcięła się od dawnych znajomych, także najlepszej przyjaciółki Elizabeth, która w oczach czołowej postaci jest zdrajcą, gdyż pokochała Niemca. Pisarka ukazała, jak zmieniają się wartości młodej dziewczyny w obliczu konfliktu zbrojnego. Przedstawiła również sposób, w jaki sielankowe życie, polegające na chodzeniu do szkoły i spędzaniu czasu z przyjaciółmi, zmienia się w walkę o przetrwanie.

Postawa Hanneke, zdecydowanie nie jest heroiczna. Bohaterka decyduje się odszukać Mirjam bardziej ze względu na swoje poczucie winy. Obwinia się bowiem o śmierć swojego ukochanego. Nie jest to postać, która kieruje się szlachetnością, co zwykle można zaobserwować w literaturze wojennej. W niektórych momentach Hanneke postępuje lekkomyślnie, mając na uwadze dobro jednostki, a nie ogółu.

Bardzo pozytywnie oceniam to, że pisarka przedstawiła tę powieść oczami młodej dziewczyny, nastolatki. Ukazała dramatyzm z jakim muszą się zmierzyć młodzi ludzie w obliczu wojny. Dziewczyna w niebieskim płaszczu to nie tylko powieść detektywistyczna, ale również historia o dorastaniu w trudnych czasach, a także dokonywaniu trudnych wyborów.

Przyznaję, ta książka jest przewidywalna, udało mi się rozwiązać zagadkę jeszcze zanim zrobiła to Hanneke. Uważam jednak, że nie chodzi w niej o to, aby czerpać satysfakcję z kryminalnego wątku. Ta powieść to przede wszystkim ukazanie życia nastolatków, którzy zostali wyrwani ze swojego spokojnego życia i musieli stać się dorosłymi i odpowiedzialnymi ludźmi. Wszystko jest pokazane w nieco inny sposób, bez wielkiej przemocy jaką niesie ze sobą wojna. Z dala od walki – jednak przepełnione strachem o jutro oraz bliskich.

Pisarka ma lekki styl. Klimat powieści jest niepowtarzalny. Cała historia jest smutna, przygnębiająca, niekiedy naiwna, ale wiernie odzwierciedlająca realia wojenne oraz prześladowania Żydów. Niektóre kwestie poruszone w powieści zostały oczywiście zmyślone na potrzeby fabuły. Dziewczyna w niebieskim płaszczu Monici Hesse to powieść, którą warto przeczytać. Jest to bestseller, który został nagrodzony Edgarem, a także przetłumaczony na dwanaście języków.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Każdy komentarz sprawia mi ogromną radość i za każdy dziękuję ;)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...